Strona główna » Czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną
Czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną – to szerokie zagadnienie, które należy przeanalizować, rozpatrując inwestycję w sektor produkcji energii.
Po pierwsze należy rozróżnić czy inwestycja realizowana jest przez firmę produkcyjną, która potrzebuje obniżyć koszty energii elektrycznej, czy też przez Inwestora który zastanawia się czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną na komercyjny użytek, czyli jako inwestycję nastawioną na produkcję i sprzedaż prądu.
W przypadku firmy zużywającej duży wolumen energii np. do produkcji należy przeanalizować profil energetyczny przedsiębiorstwa (w jakich godzinach w ciągu dnia, w jakich dniach w skali tygodnia oraz w jakich okresach w roku zużywana jest największa ilość energii). Następnie należy przeanalizować, czy profil jest zgodny z godzinami nasłonecznienia, wycenić koszt inwestycji i obliczyć rentowność inwestycji.
W artykule tym skupimy się jednak na pytaniu czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną, która ma stanowić komercyjny biznes polegający na produkcji energii elektrycznej. Czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną się opłaca? Czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, pokazując jednocześnie możliwości wejścia w rynek farm fotowoltaicznych.
Inwestycja w farmy fotowoltaiczne jest popularną wśród inwestorów formą długoterminowego lokowania kapitału. Markowe panele słoneczne mają gwarancję na uzysk sięgającą 30 lat, a nawet po tym czasie zachowują około 87% swojej pierwotnej wydajności. Inwestycje w farmy fotowoltaiczne planuje się na no najmniej 25 lat (z możliwością przedłużenia), więc opłacalność inwestycji w farmę fotowoltaiczną należy rozpatrywać w długoterminowej perspektywie czasu.
Opłacalność inwestycji w komercyjną farmę fotowoltaiczną jest pewna w długiej perspektywie czasu, jednak poziom generowanego przez farmę fotowoltaiczną przychodu osiąganego na sprzedaży energii, zależy przede wszystkim od mocy farmy fotowoltaicznej oraz od ceny sprzedaży energii elektrycznej.
Energia produkowana przez farmę może być sprzedawana na giełdzie lub na komercyjnym rynku brokerów energetycznych. Cena możliwa do osiągnięcia za każdą megawatogodzinę MWh definiuje poziom przychodów.
Niskie koszty utrzymania i użytkowania farmy fotowoltaicznej, stanowią pierwszą odpowiedź na dylemat, czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną.
Poza początkową inwestycją, główne wydatki to:
Dodatkowo, opłacalność budowy farmy fotowoltaicznej, potęguje fakt, że nowoczesne farmy fotowoltaiczne są w zasadzie bezobsługowe (poza przypadkami ewentualnej awarii) i monitorowane zdalnie dzięki smart loggerom lub systemowi SCADa.
Inwestycja w farmy fotowoltaiczne jest popularną wśród inwestorów formą długoterminowego lokowania kapitału.
Proces developmentu farmy fotowoltaicznej, czyli zdobywanie odpowiedniego gruntu, a następnie wszelkich administracyjnych, środowiskowych i energetycznych pozwoleń jest procesem specjalistycznym i czasochłonnym. Dodatkowo w zdecydowanej większości przypadków (sięgającej nawet 95%) kończy się niepowodzeniem, ze względu na brak możliwości wydania Warunków Przyłączeniowych przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej.
Inwestorzy, którzy zastanawiają się czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną, powinni rozpatrzyć model wejścia w sektor produkcji energii, polegający na zakupie gotowego projektu farmy fotowoltaicznej (status RTB – Ready to Build, czyli z pozwoleniem na budowę), w pakiecie z budową farmy fotowoltaicznej pod klucz.
To opłacalne i szybkie w realizacji rozwiązanie jest możliwe do sfinalizowania u jednego generalnego wykonawcy farm fotowoltaicznych. Czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną w modelu model projekt z budową?
Chociaż technicznie możliwa jest budowa farm fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 1MW, jednak inwestycje w tej skali są raczej właściwe na użytek własny firm produkcyjnych, fabryk, etc. Nawet dla firm zużywających dużo prądu do prowadzenia działalności często farm o mocy 1 MW okazuje się najmniejszą sensowną inwestycja.
W przypadku komercyjnej farmy fotowoltaicznej, która ma być opłacalnym biznesem nastawionym na sprzedaż energii, trzeba mieć na uwadze, że im mniejsza skala produkcji prądu, tym mniejsza skala biznesu.
Dodatkowo, farma mniejsza niż 1MW, nie jest proporcjonalnie tańsza w budowie od farmy o mocy 1MW. Analizy biznesowe kosztów inwestycji i potencjały przychodów jasno pokazują, że najbardziej opłacalna inwestycja to farmy o mocy 1MW i większe. W przypadku budowy komercyjnej farmy fotowoltaicznej mniejszej niż 1 MW, definitywnym minimum opłacalności jest farma o mocy 0,5 MW. Oczywiście, w miarę możliwości, warto zbudować farmę fotowoltaiczną o jak największej mocy, w celu generowania większych przychodów.
Głównym determinantem opłacalności farmy fotowoltaicznej jest cena, po jakiej sprzedajemy wyprodukowaną energię.
Wysokie ceny energii na rynku przekładają się na wyższe przychody dla właściciela farmy.
Warto monitorować rynek energii, aukcje OZE i oferty brokerów energii, które mogą zapewnić korzystne warunki sprzedaży.
Trzeba mieć także na uwadze, że ze względu na długoterminowy charakter inwestycji, ceny sprzedaży energii będą bez wątpienia zmienne na przestrzeni co najmniej ćwierć wieku. Ceny sprzedaży energii elektrycznej są głównym czynnikiem wpływającym na rentowność biznesu.
Uogólniając można stwierdzić, że bez wątpienia warto zbudować farmę fotowoltaiczną. Pytanie tylko jak bardzo okaże się to opłacalne po latach.
Druga istotna składowa odpowiedzi na pytanie – czy warto zbudować farmę fotowoltaiczną, to koszt sumaryczny zakupu projektu farmy fotowoltaicznej oraz budowy farmy pod klucz.
Obecnie, w pierwszym kwartale 2025 roku, koszty budowy farm fotowoltaicznych są stosukowo niskie, jednak pojawił się już trend wzrostowy cen komponentów (głównie paneli fotowoltaicznych i falowników). Druga połowa roku 2024 była najtańszym okresem odnośnie do kosztów budowy farm fotowoltaicznych, więc aktualnie pomimo odbicia cen od najniższego poziomu, nadal jest warto zbudować farmę fotowoltaiczną.
Nadpodaż modułów u producentów oraz kształtujący się na korzystnym poziomie kurs Euro, wpłynęły na opłacalność budowy farmy fotowoltaicznej na przełomie 2024 i 2025 roku.
Inwestorzy powinni jednak pamiętać, że rynek jest dynamiczny, a ceny mogą ulegać zmianom, dlatego warto skorzystać z aktualnych, korzystnych warunków.
Budowa farmy fotowoltaicznej to inwestycja, która zapewnia długoterminowe dochody. Działalność farm fotowoltaicznych planowana jest na 25-30 lat.
Fakt czy inwestor lokuje środki w korzystnym momencie (niskie łączne ceny budowy i zakupu projektu) oraz geopolityczne uwarunkowania wpływające na ceny sprzedaży energii, decydują o tym czy inwestycja zwróci się na przestrzeni od ok. 6 lat do ok. 10 lat w przypadku farmy 1 MW.
Jedno jest pewne, że po odrobieniu nakładów inwestycyjnych, farma będzie generowała czysty zysk przez 15-20 lat, a może i dłużej.
Każdy inwestor może zostać właścicielem farmy fotowoltaicznej dzięki zakupowi gotowego do budowy projektu farmy fotowoltaicznej wraz z budową pod klucz przez generalnego wykonawcę.
PV Trust dostarcza inwestorom projekty farm fotowoltaicznych, bezproblemowe pod względem proceduralnym i wykonawczy. W pakiecie z budową pod klucz, proces inwestycyjny staje się łatwiejszy i szybszy.
Aktualne warunki rynkowe, w tym niskie koszty komponentów i korzystny kurs euro powodują, że warto zbudować farmę fotowoltaiczną właśnie w tym okresie. Na pytanie, czy opłaca się zbudować farmę fotowoltaiczną, odpowiedź brzmi: tak, to opłacalna i przyszłościowa inwestycja.